Wybrać właściwy rodzaj oświetlenia to nie jest taka prosta sprawa. Można jednak wyróżnić kilka rodzajów lamp nocnych, dzięki czemu decyzja powinna być łatwiejsza.

Co dla niektórych jest oczywistością, dla innych stanowi poważny orzech do zgryzienia. Lampy nocne są ważne dla wszystkich, którzy w łóżku czytają i potrzebują jasnego oświetlenia. Jakie możemy rozróżnić ich rodzaje?

Lampka stojąca przy łóżku

Pierwszą propozycją jest zwykła lampa stojąca na podłodze przy łóżku. To rozwiązanie klasyczne, które może jednak mieć kilka różnych form. Zanim przejdziemy do ich omówienia, zastanówmy się, jakie są zalety tego rodzaju lamp nocnych. Po pierwsze, łatwość montażu – urządzenie po prostu się stawia i podłącza. Po drugie, duża powierzchnia, którą lampka oświetla.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje takich lamp nocnych? Przede wszystkim te na końcu których znajduje się abażur lub klosz. Jednocześnie inne, w przypadku których możliwa jest większa regulacja sposobu badania światła. Ta druga opcja daje większą elastyczność i pozwala lepiej kierować światło.

Oświetlenie na stoliku nocnym

Można pójść w drugą stronę. Zamiast stawiać koło łóżka wysokie lampki nocne zaopatrzyć się w znacznie mniejsze urządzenia, które znajdą swoje miejsce na nocnym stoliku. W tym przypadku znacznie łatwiej jest znaleźć miejsce dla takiego oświetlenia, jednak za cenę wygody użytkowania. Dlaczego?

Chodzi o to, że takie lampki to najczęściej bardzo proste rozwiązania bez większych możliwości regulacji. Co więcej, ponieważ stolik nocny jest zwykle bardzo niski, takie oświetlenie nie bardzo nadaje się do czytania. Jest raczej dodatkiem, a nie głównym źródłem jasności.

Kinkiety kryształowe na ścianie

Dlatego znacznie lepszą opcją jest oświetlenie, które znajduje się na odpowiedniej wysokości – w postaci kinkietów. Używanie takich lamp nocnych pozwala przede wszystkim na odpowiednie oświetlenie choćby trzymanej w rękach książki. Daje wiele możliwości regulacji.

Kto jest zainteresowany takimi lampami nocnymi powinien jednak pamiętać o tym, że ich montaż wiąże się z wieloma uciążliwościami. Przede wszystkim – trzeba wywiercić dziurę, w której umieszczony zostanie hak do powieszenia lampy. Ponadto należy doprowadzić kabel, a to może być trudne. Idealnie montować takie lampy w trakcie remontu mieszkania.

Wbudowane w ścianę

Ideę kinkietu można rozwinąć i nieco zmodyfikować. W tym przypadku interwencja w strukturę ściany jest już bardzo poważna. Należy stworzyć miejsce, w którym taka lampka się znajdzie, a następnie ją tam wpasować.

Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że nie rzuca się w oczy. Jednak utrudnione może być wymienianie żarówek czy ustawianie oświetlenia. Słowem, jest to opcja elegancka, ale mało praktyczna.

Lampy olejne

Osoby o usposobieniu ekstrawaganckim mogą sięgnąć po lampy olejne. Te nie są oczywiście tak bardzo praktyczne, jednak pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów. Tego rodzaju lampy nocne mogą być używane przede wszystkim do tworzenia nastroju, a nie oświetlenia czegokolwiek. Warto o nich pomyśleć dopiero wtedy, gdy zainstalowane są już standardowe kinkiety lub inne źródła światła.

Comments are closed.

Luty 2013
P W Ś C P S N
« lip    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Kategorie